
Silky Oaks Lodge er et fantastisk hotel, og det bedste vi kan tilbyde, når det kommer til resorts i regnskoven. Silky Oaks Lodge ligger i den tropiske regnskov ved Mossman Gorge, nord for Port Douglas. Dette er et af Australiens mest uberørte områder, hvor man hele tiden opdager nye plante- eller dyrearter.
Dette eksklusive resort har 50 bungalows spredt ud over området. Du kan her vælge mellem en udsigt over floden nedenfor eller regnskoven. Alle bungalows er smukt indrettet med alverdens faciliteter – inklusiv en stor terrasse. Et ophold på Silky Oaks er unikt. Her vil du opleve en varm velkomst med levende lys til den beroligende regnskovsmusik, når du kommer tilbage til dit værelse efter aftensmaden.
Resortet har et stort og varieret aktivitetsprogram. Du kan blandt andet tage med på vandreture, udflugter til koralrevet, dykning eller prøve at flyve i en varmluftsballon.
Der er også et spa med et stort udvalg af behandlinger.
Restauranten serverer moderne australsk mad og bruger lokale råvarer.
50 bungalows, aircondition, minibar, restaurant, bar, pool, spa, fitness, aktiviteter og parkering. Vi anbefaler alle, der besøger denne del af Australien at opleve Great Barrier Reef og Daintree Rainforest.
Silky Oaks ligger 83 km nord for Cairns (ca. 1,5 timer med bil).
Billedgalleri
Få et tilbud
Udfyld skemaet og få et uforpligtende tilbud.
En af vores rejsespecialister vil herefter kontakte dig for at få en nærmere snak om rejsen.
Flere unikke hoteller
Queensland High Country
Spicers Peak Lodge
Lamington National Park